Inauguracja Roku Akademickiego 2015/2016 odbyła się 12 października 2015 roku w Auli Centrum Edukacji Międzynarodowej.
Inauguracja Roku Akademickiego 2015/2016 odbyła się 12 października 2015 roku w Auli Centrum Edukacji Międzynarodowej.
WSIiZ stała się jedną z czterech uczelni w kraju (obok Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej), które mogły prowadzić seminaria doktorskie i przeprowadzać przewody doktorskie w zakresie nauk o mediach. Dzięki decyzji o przyznaniu uprawnień do nadawania stopnia doktora Uczelnia zyskała status uczelni akademickiej.
Jako pierwsza tytuł doktora nauk o mediach obroniła we WSIiZ mgr Zofia Sawicka – wykładowczyni Instytutu Badań nad Cywilizacjami WSIiZ. Tytuł jej pracy doktorskiej to Wpływ nowych mediów na przemiany polityczne wybranych państw Bliskiego Wschodu na przykładzie Arabskiej Wiosny.
Dowiedz się więcej o Seminarium Doktoranckim we WSIiZ

W 2015 roku Polska Komisja Akredytacyjna przeprowadziła ocenę kierunku informatyka (studia I i II stopnia) oraz logistyka (studia I stopnia). Obydwa kierunki otrzymały ocenę pozytywną. W przypadku kierunku informatyka za wzorcową została uznana infrastruktura dydaktyczna, z kolei w przypadku kierunku logistyka Komisja zwróciła uwagę na świetną współpracę uczelni ze światem biznesu oraz na możliwość zdobywania przez studentów międzynarodowych certyfikatów. Polska Komisja Akredytacyjna jest niezależną instytucją, działającą na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia. Jej ocena decyduje o uprawnieniach do prowadzenia studiów na danym kierunku.
Niezależnie od oceny Komisji, WSIiZ została uwzględniona w następujących rankingach:
W roku akademickim 2015/2016 we WSIiZ kształciło się ponad 2000 studentów cudzoziemców. W ramach anglojęzycznej ścieżki kształcenia Uczelnia oferowała studia I oraz II stopnia na kierunkach: Aviation Management, International Management, Financial Management, Logistics in Transport, Network Technologies, Programming, Computer Graphics, Computer networks, Software Engineering. Na pozostałych polskich uczelniach zaledwie co pięćdziesiąty student pochodził z zagranicy.
Marcin Dziedzic zdobył nagrodę European Prize in Aviation Management and Economics. Wręczenie nagród odbyło się podczas Międzynarodowej Konferencji Lotniczej, która miała miejsce w Cranfield w Wielkiej Brytanii.
W 2015 roku studenci WSIiZ z powodzeniem rywalizowali także w innych prestiżowych konkursach, m.in.:
WSIiZ jako pierwsza Uczelnia w Polsce południowo-wschodniej wdrożyła nową „inteligentną” elektroniczną legitymację studencką. W wyniku współpracy z Bankiem Zachodnim WBK studenci WSIiZ jako pierwsi w Polsce południowo-wschodniej mogli korzystać z elektronicznej legitymacji MasterCard Smartcard, która wydawana była w ramach projektu Santander Universidades.
Nowa legitymacja umożliwiała dostęp do infokiosków i komputerów WSIiZ, dawała możliwość drukowania na uczelnianych drukarkach, rejestracji obecności na zajęciach i wypożyczenia książki w bibliotece. Legitymacja służyła też do korzystania ze zniżek w programie Rabaty Smartcard oraz mogła spełniać funkcję karty debetowej. W kolejnych latach funkcjonalność legitymacji została rozbudowana i od roku 2017 pełni ona również funkcję imiennego biletu okresowego komunikacji miejskiej Gminy Miasto Rzeszów.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego WSIiZ miała najwyższy wśród uczelni podkarpackich przyrost studentów studiów stacjonarnych pierwszego stopnia w latach 2013–2015. Analiza danych GUS dotyczących szkolnictwa wyższego w województwie podkarpackim pokazała, że na przełomie trzech lat WSIiZ odnotowała najwyższy – trzynastoprocentowy – przyrost kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia. Oprócz WSIiZ jedynie dwie uczelnie spośród czternastu na Podkarpaciu były „na plusie”: Politechnika Rzeszowska z przyrostem sześcioprocentowym oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu – czteroprocentowym. W roku akademickim 2015/2016 we WSIiZ przyjętych zostało 1708 studentów, w tym 1193 osoby na studia I stopnia (licencjacie i inżynierskie) i 515 osób na studia II stopnia (magisterskie). Ponadto 1215 słuchaczy rozpoczęło studia podyplomowe i kursy. Łącznie w roku akademickim 2015/2016 naukę podjęło 7517 osób, w tym 2009 obcokrajowców.
W zestawieniu dorobku polskich ekonomistów liczących się w świecie nauki prof. Jan Winiecki zajął 2. miejsce, a prof. Tomasz Mickiewicz miejsce 5. Ranking został opracowany przez Akademię Leona Koźmińskiego i „Rzeczpospolitą”. Zestawienie dorobku polskich ekonomistów brało pod uwagę liczbę cytowań – tzn. ile razy publikacje danego naukowca były wykorzystywane przez innych specjalistów. Drugim czynnikiem uwzględnionym w rankingu był indeks h (Hirscha), który na świecie uważany jest za najbardziej miarodajny wskaźnik dokonań i dorobku naukowca, wskazujący wagę i znaczenie prac naukowych poszczególnych autorów.

Czytaj artykuł: Ekonomiści WSIiZ w światowej czołówce – wyżej od prof Balcerowicza
Czytaj artykuł: Ekonomiści WSIiZ w światowej czołówce – wyżej w zestawieniu od prof Balcerowicza
Czytaj artykuł: Ekonomiści WSIiZ w światowej czołówce – wyżej w zestawieniu od prof Balcerowicza
Pozostałe wyróżnienia dla pracowników WSIiZ to:
W związku obchodzonym 25-leciem uchwalenia Ustawy o Szkolnictwie Wyższym, w ramach V edycji Programu „Uczelnia Liderów” kapituła Programu Certyfikującego przyznała prof. nadzw. dr hab. inż. Tadeuszowi Pomiankowi, Rektorowi Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Laur 25-lecia „Magna Academia”. Wyróżnieniem tym zostali nagrodzeni rektorzy szczególnie zasłużonych w rozwoju polskiego sektora akademickiego po roku 1989 oraz upowszechniania w nim idei wolności naukowej i przedsiębiorczości akademickiej.

Prof. Aleksander Hall został odznaczany przez ambasadora Francji Orderem Legii Honorowej w randze oficera. Jest to najwyższa odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Pan Profesor otrzymał odznaczenie za wieloletnie zaangażowanie w walkę z reżimem komunistycznym, drogę kariery naukowej oraz zainteresowanie francuską myślą polityczną. Order Legii Honorowej ustanowił w 1802 roku Napoleon Bonaparte.

Dr Maciej Milczanowski został członkiem grupy niezależnych ekspertów Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Pan Doktor uczestniczył m.in. w pracach nad wypracowaniem najlepszego modelu współpracy między instytucjami państwa a ośrodkami analitycznymi i organizacjami proobronnymi. Ekspert z WSIiZ brał m.in. udział w pracach nad Strategicznym Przeglądem Bezpieczeństwa Narodowego RP czy opublikowaną Doktryną cyberbezpieczeństwa RP.

W ramach spotkania pt. Kosmiczny Dramat. Mój prywatny scenariusz z udziałem ks. prof. M. Hellera oraz prof. K. Zanussiego w Filharmonii Podkarpackiej WSIiZ zgromadziła ok. 1,5 tys. publiczności. Spotkanie zrealizowane zostało w ramach obchodów 20-lecia WSIiZ.
W 2015 roku WSIiZ odwiedzili także:
Ponadto w ramach Narady Dyplomacji Publicznej WSIiZ gościło ponad 80 polskich dyplomatów. W Rzeszowie rozmawiano nad kierunkami promocji Polski na lata 2016–2020. W spotkaniu wzięli udział pracownicy polskich placówek dyplomatycznych z: Ankary, Helsinek, Kopenhagi, Lwowa, Moskwy, Ottawy, Stambułu, Teheranu i Waszyngtonu. Uczestnikami narady byli również dyrektorzy Instytutów Polskich m.in. z Berlina, Brukseli, Londynu, Nowego Jorku, Paryża, Pragi, Tel Awiwu, Tokio, Pekinu.
W ramach programu stypendialnego dla doktorantów i młodych naukowców (projekt „Europa 2020. Podejmij wyzwanie” w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego) pracownicy naukowo-dydaktyczni WSIiZ przebywali m.in.: w University of Oxford (Wielka Brytania), European University Institute (Włochy), University of Vaasa (Finlandia), Maastricht University (Holandia), Uniwersytetu Technicznego w Ilemanu (Niemcy), Centre de Recherche Public – Gabriel Lippmann w Belvaux (Luksemburg), Uniwersytet w Tilburgu (Holandia), Università degli Studi di Cassino e del Lazio Meridionale, Cassino (Włochy), Universitat Pompeu Fabra (Hiszpania).
Okazją do nawiązania międzynarodowych kontaktów były również międzynarodowe konferencje. W 2015 roku WSIiZ we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim zorganizowała Międzynarodową Konferencję Naukową „Finansjalizacja – wpływ na gospodarkę i społeczeństwo”. Celem spotkania była integracja różnych środowisk naukowych, upowszechnienie polskich i zagranicznych wyników badań poświęconych tematyce finansjalizacji oraz wskazanie nowych kierunków badań interdyscyplinarnych w tym obszarze. Kolejne edycje konferencji odbyły się w latach 2017 i 2019.
Studio telewizyjne powstało z myślą o realizacji praktycznych zajęć dla studentów kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. W studiu odbywają się zarówno zajęcia dydaktyczne, spotkania w ramach koła naukowego, jak i nagrania na potrzeby komercyjne. Studio wyposażone jest w nowoczesny sprzęt audiowizualny. Do dyspozycji studentów są kamery reporterskie, teleprompter pomocny w pracy prezenterów telewizyjnych, mikrofony bezprzewodowe, mikser wizji i dźwięku oraz lampy studyjne. W skład wyposażenia studia wchodzi również tzw. steadicam, pozwalający m.in. realizować ujęcia w ruchu czy mini dron, pomocny przy kręceniu materiałów wideo z lotu ptaka. Studio telewizyjne posiada również oprogramowanie montażowe do profesjonalnej obróbki obrazu.
Film inauguracyjny 2015/2016
Dlaczego warto studiować we WSIiZ?
FINAŁ „WSIiZ ma Talent”
„WSIiZ ma Talent” – skrót
Studenci WSIiZ w finałowej piątce Imagine Cup 2015
I Podkarpacka Uniwersjada Bezpieczeństwa
prof. dr hab. Stanisław Waltoś „Tortury i walka o ich zakaz”
dr hab. Sławomir Gawroński „O kryzysie demokracji i pożytkach płynących z monarchii”
15 lat CSP w Rzeszowie
Dzień Otwarty WSIiZ oraz Dzień Otwarty Kół Naukowych i Organizacji Studenckich