



W 1997 roku Uczelnię odwiedzili m.in.:




W opublikowanym w dniu 12 kwietnia 1997 roku Rankingu Niepublicznych Instytucji Szkoleniowych WSIiZ zdobyła 1. miejsce w regionie Polski Południowo-Wschodniej. Ranking został opublikowany przez „Gazetę Wyborczą”. Na podstawie danych źródłowych w analizie porównawczej poddano następujące elementy: zakres oferty, kadrę, bazę lokalowo-sprzętową, najważniejsze osiągnięcia, proces zarządzania firmą.
WSIiZ nawiązała ścisłą współpracę naukową z Komisją Nauk Ekonomicznych PAN – oddział w Krakowie, czego wynikiem stała się organizacja cyklu Ogólnopolskich Konferencji Naukowych „Problemy transformacji struktur regionalnych w procesie zmian systemu gospodarowania i integracji” w latach 1997 – 2000. Pierwsza edycja odbyła się 10 – 11 października 1997 roku w Bóbrce, gdzie naukowcy zastanawiali się nad budową strategii rozwojowych państwa oraz nowymi układami przestrzennymi wobec procesów integracji europejskiej.
Pracownicy WSIiZ we współpracy z założycielem Uczelni – Stowarzyszeniem Promocji Przedsiębiorczości – byli autorami licznych opracowań dotyczących gospodarki regionu. Powstałe publikacje okazały się ważnym wkładem w gospodarczy rozwój regionu, który w latach 90. był ciągle na etapie uczenia się wolnorynkowych i demokratycznych zasad funkcjonowania. Na zlecenie podkarpackich samorządów w 1997 roku powstały m.in.:
Strategia rozwoju gminy Przecław, Strategia rozwoju gminy Mielec, Strategia rozwoju gminy Czudec – opracowanie na zlecenia Urzędów Gmin i sfinansowane ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej w ramach programu PHARE-STRUDER w latach 1996-1997.
27 marca 1997 roku zostało utworzone Wydawnictwo WSIiZ. Od początku działalność wydawnicza Uczelni była ściśle skorelowana z tematami prac badawczych pracowników naukowych i prac dyplomowych studentów oraz doktorantów. W pierwszym roku działalności uczelnianego wydawnictwa opublikowane zostały „Zeszyty Naukowe” zawierające recenzowane artykuły z zakresu ekonomii, zarządzania, bankowości, finansów, prawa, informatyki i innych. Autorzy wywodzili się z dużych ośrodków naukowych (warszawskiego, krakowskiego, lubelskiego, wrocławskiego, rzeszowskiego) oraz byli wykładowcami WSIiZ. Publikacje wydawane były nakładem własnym uczelni oraz we współpracy z czołowymi wydawnictwami z Polski i zagranicy. W 2019 roku Wydawnictwo WSIiZ zostało uwzględnione przez MNiSW w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe.
Tym samym publikacje wydane przez WSIiZ uzyskują 80 punktów – jest to maksymalna liczba punktów, jaką może otrzymać autor publikujący w krajowych wydawnictwach.
4 czerwca 1997 roku powołany został Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego.
W ramach Klubu powstały sekcje: piłki nożnej, piłki siatkowej, judo i żeglarska.
18 marca 1997 roku, Władze WSIiZ wręczyły pierwsze stypendia w postaci zwolnienia z opłat czesnego studentom, którzy w I semestrze osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. W roku akademickim 1997/1998 Uczelnia z własnych środków sfinansowała stypendia naukowe o łącznej wartości 124 000 zł. Ponadto Fundusz Stypendialny WSIiZ został zasilony przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości w Łodzi, która przyznała 53 000 zł na stypendia naukowe i socjalne.

Dzięki wysiłkowi Władz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Stowarzyszenia Promocji Przedsiębiorczości i Centrum Wspierania Biznesu, w grudniu 1997 roku została powołana „uczelnia córka” – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu (WSZiA). Rektorem Uczelni został dr inż. Jan Andreasik.

Nowa szkoła swoją działalność rozpoczęła w zabytkowym, XVII-wiecznym budynku dawnego Seminarium Duchownego, obok dawnej Akademii Zamojskiej i nieopodal pałacu Zamojskich. Obiekt był w bardzo złym stanie technicznym, dlatego natychmiast poddano go gruntownej przebudowie i rewitalizacji zgodnie ze ścisłymi wymaganiami konserwatorskimi. Kolejnym budynkiem zaadaptowanym dla potrzeb Uczelni była XIX-wieczna Elektrownia Zamojska, którą rozbudowano o kolejne segmenty. Po otwarciu kierunku fizjoterapia zaadaptowano również część budynku szpitala zamojskiego na potrzeby kliniki rehabilitacji. W ramach współpracy międzyuczelnianej, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji wybudowała w sąsiedztwie kampusu WSIiZ w Kielnarowej obiekty stajni z zapleczem dydaktycznym i ujeżdżalnią dla prowadzenia zajęć z hipoterapii przez studentów obu uczelni. Od początku działalności WSZiA – poza prowadzeniem działalności dydaktyczno-badawczej – pełniła ważną funkcję kulturotwórczą, prowadząc działalność wydawniczą, popularno-naukową, oświatową oraz sportową i wnosząc tym samym istotny wkład w rozwój regionu. Do tej pory studia we WSZiA ukończyło blisko 14 000 absolwentów.
Od momentu powołania WSIiZ niezwykle ważnym priorytetem działalności Uczelni był rozwój współpracy międzynarodowej.
Pierwsze umowy WSIiZ podpisała z uczelniami i instytucjami działającymi na terenie Stanów Zjednoczonych, takimi jak: The University of Idaho, The State University of New York College at Oneonta, The State University Collage of Technology at Delhi. Nawiązana współpraca dotyczyła programów wymiany studentów i kadry, wspólnej realizacji projektów oraz badań naukowych. W listopadzie 1997 roku Kanclerz Tadeusz Pomianek oraz Rektor Stanisław Paszczyński wyjechali do Austrii w celu nawiązania współpracy z Donau-Universität Krems. W czasie wizyty ustalono warunki współpracy w zakresie organizowania szkoleń i studiów podyplomowych w takich dziedzinach jak: informatyka i telekomunikacja, integracja europejska oraz MBA. Ważne umowy podpisane zostały także z uczelniami czeskimi, tureckimi i słowackimi.
Z punku widzenia rozwoju międzynarodowej współpracy naukowej ważne było również podpisanie w maju 1997 roku umowy z Narodowym Uniwersytetem Technicznym Ukrainy przy udziale Politechniki Rzeszowskiej. Wspólna realizacja projektów w latach 1997-2001 pozwoliła na zorganizowanie aż pięciu międzynarodowych konferencji naukowych pt. „Systemy komputerowe i sieci – projektowanie, zastosowanie, eksploatacja”,
w trakcie których zaprezentowano najnowsze osiągnięcia naukowe z zakresu metod projektowania i optymalizacji struktury sieci komputerowych, problemy transformacji informacji, metody zespołowego tworzenia aplikacji i optymalizacji struktur symbolicznych.


W drugim roku działalności nastąpiła zmiana w strukturze Uczelni. Dotychczasowy Wydział Informatyczno-Ekonomiczny podzielono na dwa: Ekonomiczny i Administracyjno-Informatyczny, ale proces kształcenia nadal był realizowany na trzech kierunkach studiów. Dodatkową ofertę edukacyjną stanowiły studia podyplomowe prowadzone we współpracy ze Szkołą Przedsiębiorczości i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Komisją Papierów Wartościowych w Warszawie, Bankiem Creditanstalt S.A. w Gdańsku oraz Centrum Kształcenia Kadr Skarbowości Ministerstwa Finansów.
12 sierpnia 1997 roku stary budynek firmy ETOB wraz z 70-arową działką przy ul. Sucharskiego 2 został wykupiony przez WSIiZ. W celu poprawy właściwego funkcjonowania Uczelni rozpoczęto szereg inwestycji, m.in. przeprowadzono przebudowę i modernizację sal dydaktycznych.
W październiku 1997 roku Uczelnia dysponowała 4 salami wykładowymi, 7 laboratoriami komputerowymi, 8 salami ćwiczeniowymi i 4 salami językowymi, co stanowiło 3 000 m2 powierzchni.
20 października 1997 odbyła się Inauguracja drugiego roku akademickiego WSIiZ.
Wykład pt. Myślę – więc jestem, czuję – więc jestem na progu XXI wieku wygłosił prof. Wiktor Zin.

W tym roku akademickim na I rok studiów przyjęto ponad 3200 studentów.
Łącznie na studiach dziennych i zaocznych rozpoczęło naukę ponad 5 300 studentów. W listopadzie 1500 studentów z Zamościa i okolic rozpoczęło kształcenie w nowo utworzonej siostrzanej Uczelni – Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.
WSIiZ od początku opierała swoje funkcjonowanie i rozwój na osiągnięciach informatyki.
WSIiZ była pierwszą uczelnią niepubliczną w Polsce, która wprowadziła zintegrowany system zarządzania uczelnią. Początkowo był to system HMS (High School Management System) oparty na produkcie poznańskiej firmy Kola-Soft. System pozwalał efektywnie zarządzać trzema bazami danych: studentów, pracowników oraz finansowo-księgową. W aplikacji dostępnych było wiele modułów i filtrów, które pozwalały na automatyzację pracy większości jednostek WSIiZ. Już w pierwszym etapie informatyzacji Uczelni każdy ze studentów otrzymał własne konto na serwerze, indywidualny adres poczty elektronicznej i dostęp do Internetu. Studenci mogli też korzystać ze specjalnie do tego celu przeznaczonych laboratoriów komputerowych, otwartych 12 godzin na dobę.
Inauguracja Roku Akademickiego 1997/1998 odbyła się 20 października 1997 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.