Ambitnie patrząc w przyszłość WSIiZ dba o zachowanie tradycji regionu – powołanie Zespół Pieśni i Tańca KARPATY

Zespół Pieśni i Tańca Karpaty został powołany przez Władze WSIiZ w 2000 roku. Od samego początku działalności w zespole zrzeszeni byli entuzjaści folkloru, głównie studenci i absolwenci WSIiZ. Najważniejsze miejsce w programie zespołu zajmują tańce z regionu podkarpackiego. Zespół Pieśni i Tańca Karpaty dał kilkaset koncertów w takich państwach jak Belgia, Bułgaria, Chiny, Cypr, Czechy, Grecja, Niemcy, Słowacja, Turcja i Włochy. Zdobył wiele nagród i wyróżnień w kraju i zagranicą.

Najważniejsze nagrody:

• I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Vasilitzia” (Larnaka, 2004 r.),
  • Grand Prix oraz Nagroda Prezydenta Miasta Świnoujścia na VI Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej „Lato nad Świnią” (Świnoujście, 2007 r.),
  • Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, I miejsce w VII Konkursie im. M. Kosińskiego o Grand Prix Polskiej Sekcji CIOFF (Puławy, 2007 r.),
  • Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, I miejsce w IX Konkursie im. M. Kosińskiego o Grand Prix Polskiej Sekcji CIOFF (Puławy, 2009 r.),
  • Grand Prix za Całokształt Prezentacji Tanecznej w XXII Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety (Szydłowiec, 2009 r.).

Karpaty należą do międzynarodowej organizacji CIOFF, zrzeszającej zespoły ludowe z całego świata. Od 2012 roku pracuje pod egidą Rzeszowskiego Domu Kultury.