Skutecznie pozyskujemy fundusze unijne i dbamy o rozwój regionu

Dzięki projektom realizowanym przez WSIiZ zdigitalizowane zostały zbiory podkarpackich muzeów, a także zasoby bibliotek z regionu.

Skutecznie pozyskujemy fundusze unijne i dbamy o rozwój regionu

Możliwość przyjrzenia się z bliska wybranemu eksponatowi daje internautom portal Wirtualne Muzea Podkarpacia. Zdigitalizowane przedmioty są oznaczone specjalnymi ikonami, dzięki czemu można je obejrzeć z każdej strony, a nawet zmierzyć dowolny detal. Obok, w języku angielskim i polskim, umieszczony jest tekst o wybranym obiekcie. Nowatorskim rozwiązaniem jest również możliwość poruszania się po pomieszczeniach – podobnie, jak ma to miejsce w grze komputerowej. Portal – pierwszy tego typu w Polsce – prezentuje zasoby siedmiu podkarpackich muzeów. Projekt, wspólnie z krakowską firma Megatel, zrealizowała Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, koszt projektu to przeszło 6 mln złotych, z czego 5 mln złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej, a pozostała kwota to wkład własny samorządu województwa podkarpackiego.

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa to jednolita i w pełni zintegrowana platforma informacyjna, która pełni rolę portalu informacyjnego, zabezpiecza cenne druki i rękopisy oraz jednocześnie umożliwia dostęp do zasobów cyfrowych przechowywanych w odpowiednich repozytoriach danych. Z kolei projekt InnoFund był pierwszym projektem typu seed capital (fundusz zalążkowy) realizowanym przez polską uczelnię wyższą. Zrealizowaliśmy nabór innowacyjnych propozycji biznesowych, które zostały objęte przez Uczelnię wsparciem kapitałowym w wysokości do 200 tys. euro. Preferowane były branże: technologie informacyjno-telekomunikacyjne (ICT), mechatronika i elektronika, biotechnologia, ochrona środowiska, odnawialne źródła energii, medycyna i farmakologia.