Kategorie
Kategoria 1

Akademickie Liceum Ogólnokształcące zostaje szkołą publiczną

Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Promocji Przedsiębiorczości było pierwszym niepublicznym liceum ogólnokształcącym w Rzeszowie o uprawnieniach szkoły publicznej.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące zostaje szkołą publiczną

Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Promocji Przedsiębiorczości było pierwszym niepublicznym liceum ogólnokształcącym w Rzeszowie o uprawnieniach szkoły publicznej, pierwsi uczniowie zaczęli tu naukę 1 września 1992 roku.

1 września 2011 roku, po 20 latach działalności jako szkoły niepublicznej, Liceum Ogólnokształcące WSIiZ zostało przekształcone w szkołę publiczną pod nazwą Akademickie Liceum Ogólnokształcące (ALO). Organem prowadzącym placówki pozostała Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. ALO to dziś jedna z niewielu szkół publicznych w regionie o charakterze akademickim, wyróżniania licznymi nagrodami.

Liceum oferuje nowoczesny program edukacyjny ukierunkowany na rozwijanie zainteresowań i indywidualną pracę z uczniem. Trzy profile kształcenia: technologie internetowe – oddział dwujęzyczny (profil informatyczny), sztuka i projektowanie (profil humanistyczno – artystyczny) oraz zdrowie i farmacja (profil biologiczno – chemiczny) są ściśle związane z Kolegiami WSIiZ tj. Kolegium Informatyki Stosowanej, Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej, Kolegium Medyczne. Dodatkowe zajęcia z podstaw sieci komputerowych i systemów operacyjnych, grafiki komputerowej, podstaw projektowania czy biologii medycznej prowadzą pracownicy naukowi WSIiZ. Od roku 2020 Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie rozpoczęło kształcenie dwujęzyczne, w pierwszej kolejności na profilu informatycznym. Praktyczną naukę języka uczniowie doskonalą na lekcjach z native speakerem i na przedmiotach kierunkowych takich jak: informatyka i matematyka.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące od początku działalności dba nie tylko o wysoki poziom kształcenia, ale również o wszechstronny rozwój zainteresowań młodzieży.

Podejmowane inicjatywy to m. in.:

Projekty unijne

„Innowacyjna szkoła – lepsza przyszłość” (2018-2020) – projekt umożliwił uczniom i nauczycielom udział w szkoleniach, kursach i warsztatach oraz wzbogacił bazę dydaktyczną szkoły o nowoczesny sprzęt komputerowy i biologiczno-chemiczny.

Kampanie społeczne

  • Ogólnopolski Projekt „Drugie życie” propagujący transplantologię
  • Trzymaj formę z ALO – promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów
  • coroczny wolontariat

Konkursy organizowane przez  ALO

  • Podkarpacki Konkurs Informatyczny z elementami Matematyki dla uczniów szkół podstawowych

  • Konkurs Literacki „Bądź jak…” – we współpracy ze znanymi pisarzami np. Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Bonda, Beata Pawlikowska dla uczniów szkół podstawowych i liceów
  • Podkarpacki Konkurs Teatrów Szkolnych „Z książką w tle” we współpracy z Teatrem im. W. Siemaszkowej w  Rzeszowie

Autorskie projekty

  • Wystawa autorskich projektów prac klasy sztuki i projektowania w Millenium Hall
  • Pokaz mody w Millenium Hall – od 2012 realizacja projektu artystycznego od pomysłu, poprzez rysunek, szycie i występ na pokazie
  • Jazzowe zaduszki – koncert z udziałem uczniów ALO