Uruchamiamy Klub Akademicki WSIiZ – przestrzeń wypełnioną sztuką i twórczą energią

Piwnice artystyczne mają w Polsce długą i bogatą historię. Niejednokrotnie ich legendę tworzyły środowiska akademickie, żywioł studencki, który sztukami różnymi i młodzieńczą zabawą wypełniał także studenckie kluby. Te tradycje były inspiracją do powstania w grudniu 2000 roku Klubu Akademickiego WSIiZ – przestrzeni kreatywnej wypełnionej sztuką i twórczą energią.

Sztandarową imprezą dla mieszczącego się w podziemiach Uczelni Klubu był w pierwszych latach cykl „Spotkań ze sztuką”, rozpoczynających się zawsze – według pomysłu prof. Jerzego Chłopeckiego – o godzinie 18:18. W ramach spotkań przygotowywanych przez Helenę Marię Grad  odbyły się wernisaże wystaw m.in. Zdzisława Beksińskiego, Leszka Kuchniaka, Jerzego Skarżyńskiego, Wiesława Grzegorczyka, Stanisława Góreckiego, Viktorii Dubowik a także wystaw grupowych, poplenerowych. Prezentacji dzieł plastycznych towarzyszyły występy sceniczne m.in. Anny Szałapak, Waldemara Malickiego czy Jana Peszka. Cykl został doceniony przez autorów „Encyklopedii Rzeszowa”, w której „Spotkaniom ze Sztuką” poświęcono odrębne hasło. Klub był miejscem licznych koncertów, spektakli teatralnych, spotkań literackich, a nawet siedzibą bractwa rycerskiego.

W roku 2013 Klub Akademicki zwrócił się mocniej w stronę studentów i po przekształceniu w IQ CLUB to oni w głównej mierze nadają mu artystyczny wyraz. IQ CLUB w nowej odsłonie zyskał stałą scenę z zapleczem technicznym, wydzieloną galerię oraz strefę spotkań i wypoczynku.

Obecnie „18:18 Spotkania ze Sztuką” są okazją przede wszystkim do prezentacji twórczości studenckiej, zwłaszcza studentów grafiki komputerowej. Jednym z głównych wydarzeń od kilku lat jest konkurs „WSIiZ ma Talent” z sekcją plastyczną „WSIiZ art Talent”, którego  laureatów klub wspiera w rozwoju karier przez organizację koncertów, wystaw i warsztatów (np. koncerty WSIiZ ma Talent… in Love oraz …for Christmas). IQ Club organizuje także konkursy Miss WSIiZ, Gra Gitara oraz wieczory kabaretowe Impro Impra (improwizacje sceniczne) czy IQ Komediowo. Odbywają się też dni narodowe studentów z zagranicy oraz imprezy pracownicze (WSIiZ Team Festival), wykłady i spotkania z wybitnymi postaciami nauki, kultury sportu. IQ CLUB gościł m.in. Piotra Bukartyka, Artura Andrusa, kabarety Czesuaf, Zachodni, Limo, Ewę Błachnio, Grzegorza Dolniaka. To miejsce, w którym Uczelnia pomaga studentom odkrywać swoje talenty i rozwijać pasje.